technology

Internetové iluze

Nedávno jsem na této stránce pochyboval o rychlosti technologického pokroku počítačů a slíbil zamyšlení nad mezí dopadu nových technologií na společnost. Jak vypadá dnešní internetový svět ve srovnání se světem roku 1994, kdy byl internet zpřístupněn veřejnosti, a co s rokem 1958, kdy byl vynalezen integrovaný obvod? Na jednu stranu jsou tyto světy k nepoznání – kde byly ještě nedávno místnosti plné lidí přepisujících písemnosti, jež expedovala stáda poslíčků, je dnes prázdno.

Lukeš D. Internetové iluze. Lidové Noviny. 2009.

Klíčenka ke spáse

Začněme tím, že uvedeme titulní spásnou sílu USB klíčenky na správnou míru. Sama svět nejspíš nezachrání (pokud se zrovna planeta nestane předmětem invaze mimozemšťanů, kterým USB rozvaří mozek), ale může ukázat cesty, jimiž se lze k záchraně světa vydat. Ukáže nám, jak je možné od samých základů změnit způsob jednání, aniž bychom přišli o jeho účel. Americký biolog Jared Diamond předkládá v knize Kolaps tezi, že neschopnost změnit zažité hodnoty a s nimi spojené chování byla již příčinou pádu mnoha civilizací.

Lukeš D. Klíčenka ke spáse. Lidové Noviny. 2009.

Hackeři života

Když jsem se před několika lety na konferenci webových vývojářů v Barceloně zeptal jednoho amerického účastníka, co dělá, pokrčil rameny a řekl: „Já jsem jen takový starý hacker.“ Měl jsem se tedy začít obávat o osud svého bankovního účtu nebo hned po potřesení rukou běžet zkontrolovat svůj počítač? Hackeři mají v technologicky špatně informovaném tisku i mezi obecnou veřejností naprosto nezaslouženou negativní reputaci. Od samého počátku byl ovšem hacker ten, kdo se snažil ze střetnutí technologie a člověka vytěžit maximum estetického i funkčního požitku.

Lukeš D. Hackeři života. Lidové Noviny. 2009.
Syndicate content