Czech - Česky

O volných trzích a jejich trhovcích

Současná krize finančních trhů způsobila mnoho zlého milionům běžných lidí, které propaganda volného trhu přesvědčila, že není lepší cesta k prosperitě, než se stát drobným investorem. Kdo je z této katastrofy schopen vytěžit alespoň trochu prospěchu, jsou nakladatelé knih o současné krizi finančních trhů.

Lukeš D. O volných trzích a jejich trhovcích. Lidové Noviny. 2009.

Klíčenka ke spáse

Začněme tím, že uvedeme titulní spásnou sílu USB klíčenky na správnou míru. Sama svět nejspíš nezachrání (pokud se zrovna planeta nestane předmětem invaze mimozemšťanů, kterým USB rozvaří mozek), ale může ukázat cesty, jimiž se lze k záchraně světa vydat. Ukáže nám, jak je možné od samých základů změnit způsob jednání, aniž bychom přišli o jeho účel. Americký biolog Jared Diamond předkládá v knize Kolaps tezi, že neschopnost změnit zažité hodnoty a s nimi spojené chování byla již příčinou pádu mnoha civilizací.

Lukeš D. Klíčenka ke spáse. Lidové Noviny. 2009.

Hackeři života

Když jsem se před několika lety na konferenci webových vývojářů v Barceloně zeptal jednoho amerického účastníka, co dělá, pokrčil rameny a řekl: „Já jsem jen takový starý hacker.“ Měl jsem se tedy začít obávat o osud svého bankovního účtu nebo hned po potřesení rukou běžet zkontrolovat svůj počítač? Hackeři mají v technologicky špatně informovaném tisku i mezi obecnou veřejností naprosto nezaslouženou negativní reputaci. Od samého počátku byl ovšem hacker ten, kdo se snažil ze střetnutí technologie a člověka vytěžit maximum estetického i funkčního požitku.

Lukeš D. Hackeři života. Lidové Noviny. 2009.

Jak Twitter změnil náš svět

Stranou pozornosti sociologů a antropologů vznikají díky novým technologiím virtuální davy

V porevolučním otevírání zavřených obzorů se na začátku

devadesátých let v Česku stala populární přes sto let stará kniha Gustava Le Bona Psychologie davu. Dav je podle Le Bona dehumanizujícím jevem, proměňujícím racionální jedince v bezhlavé stádo. Dílo kritizující masy našlo v postkomunistické sebereflexi přirozený ohlas. Vždyť masová hnutí propagovaná Marxem a Engelsem a uvedená do praxe Leninem a Maem přece nemohla být ničím jiným než dokladem teze o tyranii davů.

Lukeš D. Jak Twitter změnil náš svět. Lidové Noviny. 2009.
Syndicate content