history

Náš středověk

V Dětenicích mají středověkou krčmu. Scházejí se tam zábavychtiví z celé republiky. Na zemi leží úhledně rozházená stébla slámy, číšníci jsou stylizovaně neurvalí, jídlo se vybírá ze „žrádelníku“, a u večeře se přispívá na decentně lascivní představení mezi stoly, jehož se účastní i vybraní hosté. Je to taková nevinná zábava v rámci předpisů schválených okresním hygienikem.

Lukeš D. Náš středověk. Lidové Noviny. 2009.

O konspiračních teoriích a tom, proč jim věříme

Když britský novinář David Aaronovitch natáčel v roce 2002 v Tunisku pořad pro BBC, zarazilo ho, s jakou vervou jeho kameraman zastával teorii, že slavné přistání Apolla 11 na Měsíci bylo zinscenované ve filmovém studiu. Jak je možné, že vzdělaný a kompetentní člověk věří konspirační teorii, která se na první i na druhý pohled příčí zdravému rozumu? Započal tedy projekt průzkumu více i méně známých konspiračních teorií, jehož výsledkem je právě vyšlá kniha Magické historie s podtitulem Role konspirační teorie ve vytváření moderních dějin.

Lukeš D. O konspiračních teoriích a tom, proč jim věříme. Lidové Noviny. 2009.

Internetové iluze

Nedávno jsem na této stránce pochyboval o rychlosti technologického pokroku počítačů a slíbil zamyšlení nad mezí dopadu nových technologií na společnost. Jak vypadá dnešní internetový svět ve srovnání se světem roku 1994, kdy byl internet zpřístupněn veřejnosti, a co s rokem 1958, kdy byl vynalezen integrovaný obvod? Na jednu stranu jsou tyto světy k nepoznání – kde byly ještě nedávno místnosti plné lidí přepisujících písemnosti, jež expedovala stáda poslíčků, je dnes prázdno.

Lukeš D. Internetové iluze. Lidové Noviny. 2009.

Darwinovy vousy po dvou stech letech

Potřebujeme vědět, že Darwin si nechal narůst svůj ikonický plnovous až dva roky po vydání pojednání O původu druhů, aby zakryl nepříjemný ekzém? Je důležité si přečíst, že většinu plavby na Beaglu strávil soužen mořskou nemocí? Je nutné si připomínat jeho manželství se sestřenicí Emmou? Nebo bychom se radši měli soustředit na to, že Darwin nebyl vynálezcem myšlenky evoluce, ale pouze jednoho možného principu jejího fungování, a že se slovo evoluce dokonce v té slavné knize ani jednou nevyskytuje?

Lukeš D. Darwinovy vousy po dvou stech letech. Lidové Noviny. 2009.

Za Saddáma a Hitlera

Při příležitosti nadcházejícího stažení posledních britských vojáků z Iráku se v Británii opět ozývá volání po veřejném přezkoumání důvodů pro účast na této „americké“ válce. Samo o sobě to není nic až tak zajímavého, ale zarazilo mě, jak konzistentně i odpůrci války začínají slovy: „Jsem rád(a), že je Saddám pryč, ale ...“. Důvod, proč je daná osoba ze Saddámovy absence štěstím bez sebe, znějí většinou „byl to diktátor“, „použil chemické zbraně proti vlastním lidem“, „vedl policejní stát“, nebo dokonce „během své vlády zabil 200 lidí denně“.

Lukeš D. Za Saddáma a Hitlera. Lidové Noviny. 2009.

Klíčenka ke spáse

Začněme tím, že uvedeme titulní spásnou sílu USB klíčenky na správnou míru. Sama svět nejspíš nezachrání (pokud se zrovna planeta nestane předmětem invaze mimozemšťanů, kterým USB rozvaří mozek), ale může ukázat cesty, jimiž se lze k záchraně světa vydat. Ukáže nám, jak je možné od samých základů změnit způsob jednání, aniž bychom přišli o jeho účel. Americký biolog Jared Diamond předkládá v knize Kolaps tezi, že neschopnost změnit zažité hodnoty a s nimi spojené chování byla již příčinou pádu mnoha civilizací.

Lukeš D. Klíčenka ke spáse. Lidové Noviny. 2009.
Syndicate content