society

Internetové iluze

Nedávno jsem na této stránce pochyboval o rychlosti technologického pokroku počítačů a slíbil zamyšlení nad mezí dopadu nových technologií na společnost. Jak vypadá dnešní internetový svět ve srovnání se světem roku 1994, kdy byl internet zpřístupněn veřejnosti, a co s rokem 1958, kdy byl vynalezen integrovaný obvod? Na jednu stranu jsou tyto světy k nepoznání – kde byly ještě nedávno místnosti plné lidí přepisujících písemnosti, jež expedovala stáda poslíčků, je dnes prázdno.

Lukeš D. Internetové iluze. Lidové Noviny. 2009.

Chvála průměrnosti

V diskusích o nedávném projevu Baracka Obamy se mnoho lidí pozastavilo na tím, jak těžko se prezident zbavoval rétoriky postavené na válce proti terorismu, kterou jednou větou odmítal, zatímco v zápětí terorismem argumentoval. Terorismus představuje skutečně mocný obraz a za posledních osm let jsme si k němu zvykli leccos přirovnávat - od Čečny, přes somálské piráty až po dnes aktuální vraždu specialisty na pozdní potraty.

Lukeš D. Chvála průměrnosti. Lidové Noviny. 2009.

Věřme politikům

Lidová moudrost nám praví, že politici jsou neschopní, že se jim nedá věřit a že se přinejlepším na nás jen přiživují a přinejhorším nám svou zkorumpovaností působí více škody než užitku. Politika, říká se tautologicky, přitahuje jen určité typy lidí, kteří nejsou k ničemu dobří. Média, jimž také lidová moudrost často nemůže přijít na jméno, se pak často snaží zvyšovat svůj vliv obecnými útoky na politiky. To, co víme o psychologii, sociologii a historii lidského chování, se ale s lidovou moudrostí příliš neshoduje. Ostatně i trochu hlubší zamyšlení by nás mělo zarazit.

Lukeš D. Věřme politikům. Lidové Noviny. 2009.

Hackeři života

Když jsem se před několika lety na konferenci webových vývojářů v Barceloně zeptal jednoho amerického účastníka, co dělá, pokrčil rameny a řekl: „Já jsem jen takový starý hacker.“ Měl jsem se tedy začít obávat o osud svého bankovního účtu nebo hned po potřesení rukou běžet zkontrolovat svůj počítač? Hackeři mají v technologicky špatně informovaném tisku i mezi obecnou veřejností naprosto nezaslouženou negativní reputaci. Od samého počátku byl ovšem hacker ten, kdo se snažil ze střetnutí technologie a člověka vytěžit maximum estetického i funkčního požitku.

Lukeš D. Hackeři života. Lidové Noviny. 2009.

Chvála pozitivní diskriminace

Submitted draft with original title:
Chvála pozitivní diskriminace: Od segregace k integraci v USA
„Když mě vyhodili z univerzity, našel jsem si práci na Maddison Avenue. Jedna velká reklamní kancelář sháněla někoho, komu by mohla platit 95 dolarů týdně, aby seděl u nich v kanceláři a vypadal židovsky. Chtěli tím dokázat okolnímu světu, že jsou ochotni přijímat minority.

Lukeš D. Chvála pozitivní diskriminace. Literární Noviny. 2005;16(41):3.
Syndicate content