How and where Czechs travel on holiday?

How Czechs travel seems to be impacting on where. The most popular destination for vacationing Czechs has been and still is Croatia. However, a recent Croat ban on importing certain kinds of foods has caused almost 10% of the 900 thosand Czechs planning a trip to cancel their holiday there (in favor of Italy or some other place). Why? Czechs like to save money when going on vacation by bringing their own food, typically in cans and other types of pre-packaged goods. Trying out foreign cuisines is simply not the main reason why Czechs travel, particularly when their destination is the seaside where the food is expensive and foreign.

Češi zanevřeli na Jadran - www.lidovky.cz Až donedávna představoval prodej zájezdů do Chorvatska pro většinu českých cestovních kanceláří vidinu tučných zisků. Právě v tomto období zaznamenávaly finanční žně.

Letos však orientace na Chorvatsko způsobuje zejména menším cestovním kancelářím vrásky. Některé z nich dokonce hlásí, že dlouhodobé zaměření na Chorvatsko je může zavést do existenčních problémů. Důvodem obav Čechů je stále platné nařízení chorvatské strany nedovážet do země některé potraviny, zejména masné a mléčné výrobky.